JPMorgan przyznaje, że kryptowaluty mogą rozbić banki

Jamie Dimon

JPMorgan Chase, największy bank w USA, oficjalnie przyznał, że kryptowaluty i technologia blockchain mogą zniszczyć banki.

Firma dokonała tego przyjęcia w raporcie rocznym, który został opatrzony datą 27 lutego i złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Ponadto w 301-stronicowym dokumencie JPMorgan – który według ostatnich szacunków zarządza aktywami o wartości 2,53 biliona USD – wymienione kryptowaluty i technologie peer-to-peer są potencjalnymi zakłócaczami dla instytucji finansowych i procesorów płatności.

“Ponadto zarówno instytucje finansowe, jak i ich konkurenci niebankowi stoją przed ryzykiem, że przetwarzanie płatności i inne usługi mogą zostać zakłócone przez technologie, takie jak kryptowaluty, które nie wymagają pośrednictwa” – napisał bank w swoim zgłoszeniu. “Wymagane są nowe technologie, które mogą wymagać od JPMorgan Chase wydania więcej na modyfikację lub adaptację swoich produktów, aby przyciągnąć i zatrzymać klientów i klientów lub dopasować produkty i usługi oferowane przez swoich konkurentów, w tym firmy technologiczne.”

Warto zauważyć, że raport został podpisany przez szefa JPMorgan, Jamiego Dimona, znanego sceptyka Bitcoina, który wielokrotnie ostro krytykował flagową kryptowalutę jako “oszustwo” i niegdyś groził wystrzeleniem pracowników złapanych na kryptoassetach, choć ostatnio wycofał niektóre z tych komentarzy.

Banks Sweat jako interesujące Crypto ożywienie

JPMorgan jest co najmniej trzecią dużą instytucją finansową, która wymienia kryptowaluty jako ryzyko biznesowe w raporcie rocznym za 2017 rok.

W ubiegłym tygodniu Bank of America – drugi co do wielkości amerykański bank – przyznał, że kryptowaluty i inne usługi finansowe oparte na blockchainach stanowią zagrożenie dla jej modelu biznesowego, dodając, że obawia się, że systemy przeciwdziałania praniu pieniędzy będą wymagały liftingu w celu rozliczenia kryptowaluty w powiązanych transakcjach.

Zarówno JPMorgan, jak i Bank of America zauważyły, że coraz powszechniejsze stosowanie kryptowalut może zmusić je do znacznych wydatków, aby zapewnić, że ich produkty i usługi pozostaną konkurencyjne.

Goldman Sachs – którego aktywa o wartości 917 miliardów dolarów zajmują piąte miejsce wśród amerykańskich instytucji – również zalicza kryptowaluty jako ryzyko biznesowe. W raporcie napisano, że obawy Goldmana były głównie związane z inwestycjami firmy w startupy, które działają w rodzącej się kryptoassetowej przestrzeni, takiej jak Circle, która jest właścicielem jednej z najbardziej dochodowych platform transakcyjnych kryptowalut i ostatnio nabytej giełdy kryptowalutowej Poloniex. Jeśli błędy zostaną ujawnione w bazowej technologii, firmy te mogą ponieść straty, zmniejszając wartość udziałów posiadanych przez Goldman Sachs.

Be the first to comment on "JPMorgan przyznaje, że kryptowaluty mogą rozbić banki"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*