Oto wszystkie teorie wyjaśniające krach na rynku kryptowalut

LONDYN – Bitcoin w środę spadł poniżej 10 000 USD, prawie 50% poniżej grudniowego szczytu, ponieważ rynek kryptowalut rozpoczął sprzedaż drugiego dnia wyprzedaży.

Prawie wszystkie główne kryptowaluty spadły we wtorek, a rynkowy spadek rozszerzył się na środę. Łączna wartość ponad 1400 kryptowalut w obiegu spadła w środę do około 460 miliardów dolarów z ponad 800 miliardów dolarów na początku stycznia, wynika z danych z CoinMarketCap.com.

Przyczyny wyprzedaży są dalekie od zrozumienia, a kilka teorii zatacza koła. Oto podsumowanie wypowiedzi analityków i uczestników rynku.

Obawy o restrykcje prawne

Najbardziej popularną teorią wśród komentatorów rynku jest to, że obawy o restrykcje prawne w Azji napędzają wyprzedaż.

“Sprzedaż odbywa się w związku z obawami o nowe restrykcje dotyczące wirtualnych walut przez rząd Korei Południowej i Chiny, a rządy na całym świecie zmagają się, jak najlepiej uregulować bitcoin”, powiedziała w e-mailu Fiona Cincotta, analityk z City Index. w środę.

Fawad Razaqzada, analityk rynku Forex.com, również powiedział w środę w wiadomości e-mail: “Kryptowaluty zostały powstrzymane w ostatnich dniach w związku z rosnącym poziomem kontroli ze strony organów nadzoru, w szczególności w Korei Południowej, gdzie rząd planuje zlikwidować handel walutami wirtualnymi.

“Ministerstwo Sprawiedliwości najwyraźniej pracuje nad ustawą zakazującą handlu kryptowalutami poprzez giełdy. Jeśli ustawa zostanie ostatecznie uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe, będzie to bardzo zła wiadomość, biorąc pod uwagę, że Korea Południowa jest trzecim co do wielkości rynkiem kryptowalut na świecie. niepewność waży sentyment inwestorów. “

Oprócz nacisków regulacyjnych w Korei Południowej, Rosja sygnalizuje również, że może rozprawić się z kryptowalutami. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że “regulacje prawne będą zdecydowanie wymagane w przyszłości” w odniesieniu do kryptowalut.

FXPro powiedział w swoim codziennym e-mailu od klienta we wtorek, że “rynek wydaje się przytłoczony plotkami dotyczącymi całkowitego zakazu handlu walutami w Korei Południowej i zakazu wydobycia w Chinach z powodu dużego zużycia energii elektrycznej.”

“Co więcej, poinformowano, że chińskie władze finansowe planują zablokować krajowy dostęp do platform transakcyjnych kryptowalut” – dodaje.

Azjatyckie wolumeny kończą się

Inwestorzy już teraz poznają, jak mógłby wyglądać rynek bez działalności południowokoreańskiej – a to może również odgrywać rolę w kryptowalutowym “krwiobiegu”.

Mati Greenspan, analityk platformy transakcyjnej eToro, powiedział we wtorek Business Insider, że w ostatnich dniach wolumeny z Japonii i Korei Południowej zaczęły spadać. Handlowcy na tych rynkach są zwykle kupującymi, a wyjście na dużą skalę mogło spowodować zachwianie na rynku, a więcej sprzedawców niż kupujących obniżyło ceny i wywołało panikę.

“Jak zauważyliśmy wczoraj, w ostatnich tygodniach trend w Korei Południowej i Japonii był mniejszy” – powiedział w środę Greenspan w notatce dla klientów. “To rzeczywiście pojawiło się trochę wczoraj, ale wciąż jest blisko tego, co było w listopadzie/grudniu.”

Greenspan dostarczył te wykresy z witryny CryptoCompare.com, które pokazują, w jaki sposób ostatnio spadł udział w bitcoinie w Korei:

Podobny wykres pokazuje ten sam trend w przypadku kupowania japońskiego jena bitcoin:

Greenspan powiedział we wtorkowej sesji, że “oba kraje, szczególnie Japonia, zaczynają dziobać niższymi cenami”.

“Rzeczywiście, składki również spadły nieco, a cena w dwóch największych krajach handlujących kryptowalutą jest teraz bardziej normalna w porównaniu z resztą świata” – dodał.

Gdzie indziej, niektórzy komentatorzy rynku obwiniają kryzys Chiński w Nowym Roku Księżycowym, argumentując, że wielu świętujących w azjatyckie święta wypłaca kryptowaluty, aby zapłacić za prezenty i podróże związane z tą porą roku.

Teoria przyszłych bitcoinów

Być może najdzikszą teorią na temat tego, co napędza crash kryptowaluty, jest to, że winę ponosi dojrzewanie pierwszych kontraktów “futures bitcoin”.

Cboe i CME Group wprowadziły kontrakty futures na bitcoin w połowie grudnia, pozwalając inwestorom instytucjonalnym, takim jak fundusze hedgingowe, spekulować na temat przyszłej ceny waluty cyfrowej.

Pierwsze kontrakty bitcoinowe, rozliczane gotówkowo, wygasły w środę. Cena rozliczeniowa kontraktu jest ustalana na aukcji cenowej na giełdzie Gemini o godz. 16.00. we wtorek.

Niektórzy spekulują, że agresywna sprzedaż mogłaby zostać wykorzystana do obniżenia ceny bitcoina na giełdzie i przekształcenia kontraktów futures w zwycięskie zakłady.

“Obliczenia dotyczące koperty … sugerują, że można by wykorzystać zaledwie milion dolarów na umocnienie pozycji kontraktów terminowych i wpłynięcie na rynek aukcyjny” – powiedział Matthew De Silva w raporcie EthNews na temat teorii.

CNBC, która również poparła ten pomysł, poinformowała, że termin zapadalności bitcoinowych futures-ów z 17 stycznia raportowanych przez Cboe wyceniono we wtorek po południu w wysokości 10 000 $, co oznacza, że teoretycznie posiadacze mieli motywację, aby obniżyć cenę, sprzedając bitcoiny, które mogli posiadać jako zabezpieczenie.

Tymczasem popularny wątek Reddita mówi, że nagły spadek ceny bitcoin mógł wystraszyć rynek.

“Kręcenie tego typu historii jest zawsze zabawne, ale osobiście nie kupuję tego” – powiedział Greenspan Business Insider.

“Nr 1, cały rynek rozbił się, a nie tylko bitcoin” – powiedział. “Wszystkie altcoiny również spadły, a Wall Street ma dostęp tylko do kontraktów bitcoinowych, które są dość niezwiązane z bitcoinem i z pewnością z takimi jak Litecoin i Dash.

“Drugi punkt, wolumeny, które były przedmiotem obrotu na tych kontraktach futures, nie są wystarczające, aby przenieść rynki”.

Greenspan powiedział, że całkowity obrót kontraktami bitcoinowymi z 17 stycznia na Cboe wyniósł około 1 miliarda dolarów w miesiącu od ich rozpoczęcia.

“Dzienny obrót bitcoinem wynosi dziś 14,5 miliarda dolarów” – powiedział. “Jeden miliard w ciągu miesiąca, jak sądzę, niczego nie będzie łechtał”.

Thomas Bertani, dyrektor generalny spółki portfelowo-walutowej Eidoo, która ma krypto-walutę, zgodził się z Greenspan.

“Mogło odegrać pewną rolę” – powiedział – “ale te ruchy cenowe są zupełnie nowe.”

Korekta, która trwała długo
Bertani uważa, że ​​największym czynnikiem powodującym katastrofę jest przegrzanie rynku. Bitcoin wzrósł o ponad 200% od października do grudnia, ponieważ ogromna liczba nowych inwestorów wlała w to gotówkę.

Inne kryptowaluty wzrosły wraz z bitcoinem, a wielu obserwatorów rynku argumentowało, że stworzyło to niezrównoważone warunki rynkowe podobne do baniek. Ostatnia katastrofa to tylko część powietrza wydobywającego się z bańki, mówi Bertani.

Pawel Kuskowski

“W ubiegłym roku po raz kolejny nastąpił ogromny cykl wzrostu i hype (jak to miało miejsce już kilka razy wcześniej), który musi powrócić do normy po tym, jak obecny hype osiągnął szczyt”, powiedział. “Najprawdopodobniej to właśnie się dzieje.”

Bertani dodał: “Hipoteza Korei Południowej zakazująca kryptowalut, bardziej niż czynnik napędowy, jest po prostu pretekstem do odpoczynku na rynku, zanim zacznie ciągły wzrost.”

Paweł Kuskowski, prezes i założyciel Coinfirm, który zapewnia usługi zgodności kryptowalut, powiedział w środę Business Insider, że to “korekta, długo oczekiwana korekta”.

“To było po prostu zbyt długie wznoszenie się w górę i w górę”, powiedział. “Eter za dwa miesiące wzrósł z 300 do 1300 USD.” To absurd.

Dodał: “Myślę, że niektóre pozycje są obecnie zamykane, ale nie sądzę, że będzie to miało duży negatywny wpływ. Korekta była dość potrzebna, ponieważ absurdem było to, co się działo”.

Oczekuj większej zmienności

O ile Kuskowski nie spodziewa się długoterminowego negatywnego wpływu na ten sektor z wyprzedaży waluty, to uważa, że prawdopodobnie zobaczymy więcej tego typu zmienności w dającej się przewidzieć przyszłości.

“Myślę, że prawdopodobnie się to ustabilizuje w tym roku, ale prawdopodobnie w ciągu trzech lub czterech lat”, powiedział Business Insider. “Będziesz mieć więcej kontroli i równowagi, ale w zasadzie, to będzie szalony świat przez kolejny rok, dwa lata, to na pewno. Będziesz widział coraz większą zmienność, ale to jest stabilizacja.”

Christopher Keshian, partner zarządzający i założyciel Apex Token Fund, zgodził się.

“Zmienność bitcoinów – i innych kryptowalut – jest oczekiwaną i ważną częścią podróży do dojrzałej klasy aktywów”, powiedział w e-mailu. “Spodziewamy się, że zmienność będzie kontynuowana przez cały 2018 rok, ale zasadniczo uważamy, że bitcoin wciąż jest na hossy.”

Be the first to comment on "Oto wszystkie teorie wyjaśniające krach na rynku kryptowalut"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*