Jak dzisiejszy kryzys giełdowy wpłynie na rynki kryptowalut

W ciągu ostatnich kilku dni, a szczególnie w ciągu ostatnich 24 godzin, wiadomości na Wall Street przeszły z hiperoptymizmu na po prostu przygnębiające. Jeden z artykułów zadeklarował, że doszliśmy do “końca miesiąca miodowego Trumpa na rynku”, inni analizują, czy nie trwa wielka korekta, ale czy ona doprowadzi do “wielomiesięcznych ruchów niedźwiedzia na rynku”, czy też nie. Zmiana nastrojów jest zaskakująca i została niemal perfekcyjnie naśladowana przez rynek kryptowalut. Obserwacja tego spowodowała powstanie dwóch pytań: po pierwsze, jak silna jest korelacja między tradycyjnymi rynkami finansowymi a rynkami kryptowalut a po drugie, czy korelacja istnieje, jakie mogą być implikacje dzisiejszego dnia.

Każdy rynek kryptowalut jest unikalny. Bitcoin ma niezwykle wysoką zmienność, ponieważ ludzie szczerze nie wiedzą, co to jest i jak go wycenić. Nie ma żadnej namacalnej wartości, więc jego cena zmienia się wraz z “postrzeganą” wartością – a percepcja zmienia się szybko. Etherium różni się tym, że jego waluta, eter, ma rzeczywiście pół-namacalną wartość. Eter można uważać za paliwo do obliczeń. Możesz go używać do uruchamiania aplikacji w łańcuchu bloków (przeczytaj “inteligentne umowy”, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat). Rynki akcji są zupełnie innym zwierzęciem. Zapasy stanowią niezwykle namacalną wartość – zapasy stanowią własność firmy. Chociaż wartość każdej firmy może się zmieniać, nadal wiadomo, że firma ma pewną wartość – ma aktywa, dochód itp.

Na początek, nawet jeśli wartość jest oparta na idei waluty lub akcji, na giełdzie, którą faktycznie inwestujesz w firmę, na rynku kryptowalut inwestujesz w technologię lub walutę, ale chcesz ją zobaczyć , ale nigdy nie dostajesz żadnej części firmy, nawet jeśli działalność firmy wpływa na cenę waluty.

Wpływa to również na całkowitą ocenę rynku kryptowalut, nie ma go. Nikt tak naprawdę nie wie, jaka jest całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut. Rynek kryptowalut działa również dziesięć razy szybciej (nie wiem, jak prawdziwe jest to stwierdzenie, ale według mnie, jak już wcześniej powiedziałem). Wpływa to na wszystko. Ceny rosną szybciej, ceny spadają szybciej, ceny zmieniają się przy większych rozmiarach.

Manipulacja na rynku jest czymś, co tak naprawdę nie istnieje na giełdzie, jednak na rynku kryptowalut zdecydowanie to robi. Czy to źle? Cóż, to zależy, czy zostaniesz złapany pomiędzy, czy nie. W pewnym stopniu może to być korzystne dla szerszej adopcji, ponieważ angażuje coraz więcej osób.

Ostatnia różnica polega na tym, że na rynku giełdowym nie ma manipulacji bo jest regulowany, podczas gdy rynek kryptowalut nie jest. Wpływa to na wiele zachowań. Można używać wszelkich starych sztuczek, ponieważ nikt ich nie reguluje. Jednak nikt nie mówi, że musisz robić to, na co pozwala agencja. Również nowi konkurenci mogą przychodzić o wiele łatwiej.

Wreszcie, ponieważ nowi konkurenci mogą tak łatwo wejść na rynek kryptowalut, stare waluty giną znacznie szybciej niż stare firmy giną na giełdzie. Nie ma powodu, by istniały setki kryptowalut, ponieważ istnieją powody, dla których istnieją setki firm.

Be the first to comment on "Jak dzisiejszy kryzys giełdowy wpłynie na rynki kryptowalut"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*