2010’s 10,000 Bitcoins za pizze “Facet od Pizzy powtarza wyczyn w sieci”

“Facet z pizzy bitcoinowej” znów jest na swoim miejscu.

Laszlo Hanyecz, znany z pierwszej udokumentowanej transakcji, w której Bitcoin został użyty do zakupu fizycznego przedmiotu, niedawno ochrzcił sieć Lightning Network (LN) przy pomocy sympatycznego kierowcy dostarczającego pizzę i uzbrojonej w jerry atomowej wymiany.

Hanyecz wyrył swoje miejsce w historii bitcoinów 22 maja 2010 roku, kiedy zapłacił kolejnemu wczesnemu nabywcy 10 000 BTC, aby zamówić mu dwie pizze. Ta transakcja – uważana za pierwszą, w której sprzedawca zaakceptował płatność bitcoinową za przedmiot fizyczny – zrodziła zarówno Bitcoin Pizza Day, jak i “Bitcoin Pizza Index”, który oblicza aktualną wartość monet używanych w tej historycznej transakcji.

25 lutego Hanyecz ujawnił na liście mailingowej rozwoju Lightning Network, że dokonał podobnego zakupu przy użyciu rodzącej się sieci głównej LN (choć nie był pierwszym, który użył go do zapłaty za przedmiot fizyczny).

Wyjaśnił:

“W skrócie, zapłaciłem Bitcoinami za pomocą lightning network i on zorganizował dostawę pizzy. W tym handlu mój przyjaciel jest tylko pośredniczącym człowiekiem, który podjął ryzyko przyjęcia płatności kryptowalutą, ale demonstrował podstawowe założenie, jak to działa w przypadku codziennych transakcji. Równie dobrze mógłby być sklep z pizzą, który akceptuje płatność bezpośrednio z własnym systemem przyjmowania płatności “.

Tym razem jednak transakcja przywróciła mu jedynie 649000 satoshis (0,00649 BTC), która przy dzisiejszym kursie wymiany wynosi obecnie około 63 USD.

bitcoin-pizza-guy

Aby zakup był jak najbardziej “zaufany”, obie strony otworzyły kanał płatniczy, który Hanyecz sfinansował, aby udowodnić, że ma BTC. Kiedy kierowca dostarczający przybył do jego domu, Hanyecz pokazał mu część wstępnego obrazu płatności, która odpowiadała temu, co sprzedawca dostarczył i udowodnił, że kupujący zapłacił fakturę.

W refleksjach z transakcji, podkreślił Hanyecz, nie jest generalnie wskazane, ale zrobił to w tym przypadku, aby jeszcze bardziej wzmocnić niezawodny charakter eksperymentu.

Zastanawiając się nad transakcją, Hanyecz powiedział, że – w chwili obecnej – tak naprawdę nic się nie zyskało, dokonując zakupu poza siecią Lightning Network, w przeciwieństwie do tradycyjnej płatności za pośrednictwem sieci. Jednak prognozował, że nie zawsze tak jest.

“Czy jest jakiś sens robienia tego zamiast transakcji łańcuchowej? W tym, co tutaj opisałem, prawdopodobnie nie. Celem było po prostu bawienie się c-lightningiem i zrobieniem czegoś więcej niż tasowanie kilku satoshi tam iz powrotem. Może w końcu sklepy z pizzą będą miały swoje własne węzły i będą mogły bezpośrednio otwierać kanały “– podsumował.

Be the first to comment on "2010’s 10,000 Bitcoins za pizze “Facet od Pizzy powtarza wyczyn w sieci”"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*