Wydobywanie kryptowalut powstrzymuje znalezienie kosmitów

Radio-Telescope

Z biegiem lat krytycy kryptowalut wyzwalają falę ataków na powstającą technologię. Teraz jednak wydaje się, że docierają do dna beczki.

Ten ostatni atak pochodzi od naukowców z instytutu poszukiwania inteligencji pozaziemskiej (SETI) i innych podobnych instytucji, którzy skarżą się, że mają problemy z pozyskaniem zasobów, których potrzebują do rozszerzenia działalności w swoich obserwatoriach.

Winowajca? – niedobór chipów komputerowych spowodowany rosnącym popytem wśród górników kryptowaluty.

“Chcielibyśmy użyć najnowszych procesorów graficznych  … i nie możemy ich dostać”, powiedział badaczowi SETI, Dan Werthimer, w BBC. “To jest nowy problem, stało się tak tylko w przypadku zamówień, które próbowaliśmy wprowadzić w ciągu ostatnich kilku miesięcy.”

Chociaż bitcoiny i inne monety, które działają na algorytmach mieszających zgodnych z ASIC, nie mogą być dłużej eksploatowane z GPU, wiele sieci – w szczególności Ethereum – pozostaje odpornych na ASIC, a zatem są one najskuteczniej wydobywane z tymi samymi chipami, które są wykorzystywane do gier i innych zastosowania uniwersalne.

Jak donosi CCN, zapotrzebowanie GPU na krypto-walutowe wydobycie wzrosło w ostatnich miesiącach i wydaje się, że nie miało to istotnego wpływu na ostatnią korektę rynku. Wynikający z tego niedobór GPU wywołał gniew graczy, a producenci chipów AMD i Nvidia zauważyli, że ich ceny akcji gwałtownie wzrosły, nawet gdy starają się nadążyć za popytem.

Wydaje się jednak, że gracze nie są jedynymi ofiarami boomu GPU.

SETI, a także inne obserwatoria poszukujące obcego życia, zależą od układów GPU do skanowania danych z podsłuchów w celu przechwycenia komunikacji pozaziemskiej.

“W SETI chcemy patrzeć na jak najwięcej kanałów częstotliwościowych, ponieważ nie wiemy, na jakiej częstotliwości ET będzie nadawać i chcemy szukać wielu różnych typów sygnału – czy to AM czy FM, jakiej komunikacji używają? “wyjaśnił dr Werthimer, który jest głównym naukowcem w Berkeley SETI Research Center.

Ostatnio jednak, radio-astronomowie są zmuszeni płacić wygórowane kwoty za zdobywanie nowych procesorów – jeśli w ogóle mogą je znaleźć.

“To ogranicza nasze poszukiwania pozaziemskich, aby spróbować odpowiedzieć na pytanie: Czy jesteśmy sami? Czy jest tam ktoś? “, Narzekał Werthimer.

Oczywiście zapotrzebowanie na procesory graficzne prawdopodobnie się zmniejszy, ponieważ Bitmain i inni producenci sprzętu do wyszukiwania kryptowalut opracowują układy ASIC, aby uzyskać więcej algorytmów sprawdzania poprawności (PoW), a Ethereum rozpoczyna przejście na Proof of of Stake (PoS).

Na razie wydaje się jednak, że poszukiwania obcego życia uderzyły w ścianę – ścianę kupna.

Obrazek wyróżniony z Shutterstock.

Be the first to comment on "Wydobywanie kryptowalut powstrzymuje znalezienie kosmitów"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*