Czym jest Kryptowaluta i skąd pochodzi?

kryptowaluta

W swojej najdrobniejszej formie kryptowaluta jest cyfrowym środkiem wymiany, przeznaczonym do zakupu, wymiany i użytkowania dla różnych usług. Jest to niematerialna forma waluty, nie posiadająca fizycznych atrybutów innych niż sieć komputerowa lub smartfon, na którym się znajduje, podłączona do tysięcy komputerów na całym świecie.

Wracając do II wojny światowej, niezbędna była bezpieczna komunikacja i wymiana. Tak narodziła się kryptografia – proces przekształcania czytelnej informacji w enigmatyczny kod, bezpiecznie przekazujący wiadomości do i z różnych, nieznanych źródeł. Od tego czasu kryptografia przekształciła się w epokę cyfrową, infiltrując komputery i smartfony w skali globalnej.

Kryptowaluta działa podobnie do sieci P2P takich jak Napster i Limewire; ale oparta jest o pieniądze. Podobnie jak te programy do udostępniania plików, krypto-waluta jest nieuregulowana i zdominowana przez użytkownika.

Jak to działa i co można z nią zrobić?

Po pierwsze, żadna transakcja między użytkownikami nie jest taka sama. Każda transakcja zawiera klucz prywatny, przechowywany wyłącznie przez sprzedającego, oraz klucz publiczny, który jest przekazywany nabywcy. Klucz prywatny jest ostatnim krokiem w autoryzowaniu realizowanej transakcji. Jeśli posiadacz traci klucz, to ma pecha. Nikt inny go nie ma. Stąd intensywny kod bezpieczeństwa / nie do złamania.

Po drugie, wszystkie transakcje są rejestrowane w publicznej księdze rachunkowej, zwanej “blockchain”. Podobnie jak książeczka czekowa, kryptowaluta ma również własny dziennik transakcji według kwoty i miejsca przeznaczenia. Strony transakcji pozostają jednak całkowicie anonimowe.

Po trzecie, jest całkowicie zdominowana przez użytkowników. Jest zdecentralizowana, bez regulacji i zarządzania przez strony trzecie, przynajmniej w tej chwili. W przeciwieństwie do instytucji finansowych naszego kraju, w świecie cyfrowej waluty istnieje bezpośrednia korelacja między aktywnością użytkownika a zwrotem z inwestycji. Jest to jeden z głównych powodów, dla których był to temat rozmów politycznych i prawnych w ubiegłym roku.

Wreszcie, możliwości wykorzystania tej waluty są nieograniczone. Na przykład firmy zaczynają akceptować płatności za produkty i usługi w krypto-walucie, najczęściej Bitcoin. Ostatnio Mark Cuban, właściciel Dallas Mavericks, ogłosił, że jego zespół będzie akceptował płatności w krypto-walucie już w sezonie NBA w sezonie 2018-2019. Z perspektywy konsumenta możliwość zakupu towarów i usług mogłaby być znacznie wygodniejsza i wydajniejsza, np. nowy i ulepszony Paypal.

Be the first to comment on "Czym jest Kryptowaluta i skąd pochodzi?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*