Co to jest blockchain?

blockchainblockchain

Blockchain to system księgi głównej, którego można używać do przechwytywania, szyfrowania i udostępniania danych. Rozważmy na przykład przelewy bitcoin. Ale mogą to być również inteligentne umowy, transakcje logistyczne, akty własności lub wiadomości osobiste.

„Blockchain … musimy coś z tym zrobić.” Każda organizacja na świecie w 2017 i 2018 r. Niemal każdego dnia pojawiała się informacja prasowa, że ​​nowa inicjatywa blockchain została uruchomiona na przykład przez bank. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest blockchain i czy blockchain naprawdę może rozpocząć rewolucję. Ale zaczynamy od historii bitcoinów, ponieważ są one nierozerwalnie związane z blockchainem.

Blockchain to niewielka część bitcoinów

W 2008 roku Satoshi Nakamoto napisał słynną białą księgę bitcoin. W nim on (lub ona) opisał formę waluty zwaną bitcoin.

W białej księdze opisano również system księgowy, za pomocą którego można śledzić, kto ma ile bitcoinów i jakie transakcje są wysyłane do kogo. Ten system rachunkowości składa się z wielu ksiąg rachunkowych prowadzonych przez wszystkich uczestników sieci Bitcoin. Co ważne, wszyscy ci uczestnicy wspólnie ustalają, czy transakcja jest zatwierdzona.

Ponadto transakcje są przetwarzane w pewnego rodzaju bloku. Ten blok jest ważny tylko wtedy, gdy zawiera poprawne dane z poprzedniego bloku. Ponieważ każdy blok ma cechy liczbowe, zwane skrótem. Hash poprzedniego bloku jest przetwarzany ponownie w haszu bieżącego bloku. W ten sposób otrzymujesz łańcuch skrótów między tymi wszystkimi blokami.

Ten system rachunkowości nie jest określany jako blockchain w białej księdze. Ten termin został wymyślony znacznie później. Nakamoto napisał o tym systemie nie różniącym się od wszystkich innych właściwości bitcoinów. Jego zdaniem nie był to najważniejszy aspekt jego wynalazku.

Dlatego dziwne jest, że krytycy bitcoinów twierdzą, że nie wierzą w bitcoiny, ale wierzą w system bitcoinów: blockchain.

Ale co czyni Blockchain tak wyjątkowym?

Blockchain opisany przez Nakamoto (ale nigdy nie nazwany tak) ma kilka ważnych cech.

Blockchain to publiczny rejestr transakcji. Jest również dystrybuowany, więc zamiast jednej osoby kontrolującej wszystko, na całym świecie są tysiące komputerów podłączonych do sieci, a te tysiące komputerów uzgadniają, które transakcje są ważne.

Gdy ktoś wykonuje transakcję, jest ona transmitowana do sieci, a komputery uruchamiają złożone algorytmy w celu ustalenia, czy transakcja jest prawidłowa. Jeśli tak, dodają go do przeglądu transakcji i łączą z poprzednim blokiem transakcji. Ten łańcuch powiązanych transakcji jest znany jako blockchain.

Ten proces jest również znacznie bezpieczniejszy niż tradycyjna baza danych: ponieważ tysiące komputerów są zaangażowane w sprawdzanie poprawności transakcji, aby włamać się do sieci, nie musisz włamać się do jednego komputera. Nie, musisz włamać się do tysięcy komputerów z całego świata. To jest o wiele trudniejsze.

Kolejna zaleta: nie musisz polegać na jednym centralnym księgowym, takim jak bank. Każdy jest w zasadzie bankiem, ponieważ każdy ma dostęp do danych blockchaina.
Możesz stosować te zasady na wiele sposobów, nie tylko Bitcoin. Prosty przykład: umówiłeś się z przyjacielem na obiad. Zaktualizowałeś zegarek na czas letni i jesteś na czas. Twój przyjaciel zapomniał o tym. Nawet jeśli jest to wypadek, nie spóźnia się.

Technologia Blockchain działa tak samo jak zegar w telefonie komórkowym, który automatycznie dokonuje tej korekty. Ale zamiast czasu od jednego scentralizowanego decydenta, dokładny czas jest określany większością głosów wszystkich uczestników sieci.

Blockchain jest zatem rozproszoną i zdecentralizowaną bazą danych, w której przechowywane są transakcje. Księga słów jest również często używana, aby uczynić ją jeszcze bardziej przejrzystą. Ta księga jest współużytkowana publicznie przez wszystkie węzły podłączone do sieci.

Brzmi trudniej niż jest. Poniżej znajduje się krótkie wyjaśnienie pojęć zawartych w tym objaśnieniu.

 • Księga : Lista informacji o wszystkich blokach
 • Zapisane : Informacje (dane) są przechowywane w każdym bloku. Może to być wszystko, na przykład czas. W przypadku bitcoin znajdziesz tutaj dane transakcji.
 • Rozproszone i zdecentralizowane: Zwykle strona centralna jest odpowiedzialna za zarządzanie wszystkimi danymi. Ale w blockchain istnieje wiele stron (więc nie jest scentralizowany) i wszystkie te strony są ponownie połączone. Wszystkie te strony mają również tę samą księgę. Każdy otrzymuje kopię pełnej księgi i otrzyma aktualizację, jeśli coś zostanie dodane.
 • Udostępniony publicznie przez wszystkie węzły podłączone do sieci: każdy, kto jest podłączony do sieci, w której działa blockchain, ma tę samą kopię księgi.

 

Jak działa transakcja za pośrednictwem blockchain?

Transakcję za pośrednictwem łańcucha bloków można podsumować w następujących krokach;

 1. Toon chce wysłać transakcję
 2. Toon dokonuje transakcji
 3. Toon oferuje transakcję do sieci
 4. Maszyna w sieci potwierdza transakcję i wyraża zgodę
 5. Zostanie utworzony nowy blok dla łańcucha bloków, aby uwzględnić transakcję Toona
 6. Zaktualizowany blockchain jest wysyłany do wszystkich w sieci
 7. Gotowe!

A te wszystkie blockchainy?

Wiele agencji już eksperymentuje z blockchainami. Ale czy te „bazy danych” odpowiadają właściwościom tego, czym tak naprawdę jest blockchain?

Na przykład, jeśli bank lub supermarket twierdzi, że rozpoczął projekt blockchain, zadaj następujące pytania:

 • Czy blockchain jest zdecentralizowany?
 • Czy blockchain jest otwarty?
 • Czy blockchain jest dystrybuowany?
 • Czy istnieje jakaś forma nagrody dla górników? Motywacja do zaangażowania się w bezpieczeństwo sieci?

Te pytania wynikają z faktu, że blockchain jest faktycznie produktem ubocznym bitcoinów. Bitcoin to zdecentralizowana sieć finansowa peer-to-peer. Jak można sobie wyobrazić, niezwykle ważne jest, aby użytkownicy sieci uzgodnili stan sieci, na przykład co do tego, które transakcje są prawidłowe. Ale kto o tym jest?

W scentralizowanym systemie, takim jak nasz obecny system finansowy, polegamy na podmiotach trzecich, takich jak Twój bank. Logując się do swojego banku i sprawdzając saldo, musisz mieć pewność, że bank prawidłowo prowadził własną bazę danych i że saldo jest prawidłowe. Baza danych Twojego banku nie jest jednak publiczna i dlatego nie można jej zweryfikować.

W systemie zdecentralizowanym nie chcemy polegać na stronie trzeciej, dlatego musimy opracować inne rozwiązanie, aby zapewnić zgodność całej sieci. Bitcoin wykorzystuje mechanizm konsensusu oparty na „dowodzie pracy”. Dostarczenie tego dowodu pracy to proces, który nazywamy wydobywaniem.

Czy można mieć blockchain bez górników? Tak, tylko w takim przypadku termin blockchain byłby bardzo mylący. Następnie używasz innego mechanizmu konsensusu, aby sieć prawdopodobnie nie była już zdecentralizowana, a wraz z nią wszystkie cenne właściwości, takie jak; niezmienność, bez pozwolenia, otwarty, bezgraniczny, zagubiony.

Be the first to comment on "Co to jest blockchain?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*