Rząd Indii podchodzi do kontroli płatności kryptowalutowych

BItcoin card machine

Starszy indyjski urzędnik finansowy ujawnił kroki podjęte przez rząd w celu uczynienia płatności kryptowalutowych “nielegalnymi” w kraju.

W grudniu 2017 r. Organy ścigania w Indiach zajmowały się podobno przypadkami prania pieniędzy, oszustw i uchylania się od opodatkowania w związku z cyfrowym rynkiem walutowym. Teraz potwierdzono, że kraj ten jednocześnie ustanowi przepisy dotyczące regulacji giełdy kryptowalut w niedalekiej przyszłości.

W wywiadzie dla CNBC TV18 sekretarz indyjskiej dyplomacji ekonomicznej S.C. Garg ujawnił, że rząd przygotował panel do opracowania raportu na temat kryptowalut, który ma zostać opublikowany pod koniec roku podatkowego.

Podkreślił:

“Rząd podejmie kroki w celu uczynienia go nielegalnym jako system płatności.”

Następnie urzędnik wskazał na zbliżające się przepisy dotyczące wymiany kryptowalut i handlu “kryptowalutami”.

“Mamy nadzieję, że teraz w tym roku budżetowym komisja sfinalizuje swoje zalecenia … na pewno będzie regulator,” powiedział Garg, który kieruje zespołem. Przedstawiając budżet państwa, indyjski minister finansów Arun Jaitley powiedział parlamentowi, że rząd będzie egzekwował politykę zerowej tolerancji w zakresie wykorzystywania kryptowalut do transakcji o nielegalnym charakterze.

Co ciekawe, uwagi Jaitley wywołały powszechną manię w indyjskiej społeczności bitcoinów, która źle zinterpretowała jego słowa, aby uwierzyć, że rząd zakazuje kryptowalut. Wkrótce po tym, jak jego oświadczenie zostało nadane w telewizji na żywo, cena bitcoina spadła na 4 tys. dolarów na niektórych indyjskich giełdach i potem wróciła.

Roszczenia kryptowalut, które mogą być wykorzystywane do terroryzmu i zakupu kontrabandy, sięgają kilku lat wstecz i są prawie tak stare jak rynek. Jak dotąd jednak nie było żadnych istotnych dowodów łączących te dwie kwestie, oprócz skandalu z Jedwabnym Szlakiem, który ujawnił, że Bitcoin jest głównym nośnikiem transakcji związanych z narkotykami i uzbrojeniem. Pomimo tego należy zauważyć, że kryptowaluty, w tym bitcoiny, znalazły kilka legalnych zastosowań.

Teraz jasne jest, że Indie nie chcą stosować kryptowalut jako alternatywy płatności, a zamiast tego regulują je jako nową klasę aktywów. Takie zachowanie zostało zademonstrowane przez kilka rządów w przeszłości, w tym Stany Zjednoczone. W końcu pozwolenie na dokonywanie płatności w kryptowalutach pozwala całkowicie ominąć wspierane przez państwo waluty fiducjarne.

O ile zastąpienie gotówki bitcoinem było oryginalną wizją cyfrowej waluty, jak stwierdzono w jej białej księdze, wydaje się, że państwa na całym świecie są gotowe zaakceptować ją jako cyfrowy skarb o wartości zbliżonej do złota. Metale szlachetne również nie są uznawane za prawny środek płatniczy.

Zebpay, jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalutowych w Indiach, opublikowała post na blogu w tej sprawie, stwierdzając, że wynik jest raczej pozytywny i że będzie zgodny z wszelkimi odnośnymi regulacjami wprowadzonymi przez Komitet Blockchain i Cryptocurrency Committee.

Be the first to comment on "Rząd Indii podchodzi do kontroli płatności kryptowalutowych"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*