Niemieccy i Francuscy Urzędnicy finansowi nawołują do nałożenia sankcji na Kryptowaluty

Macro

Niemieccy i francuscy urzędnicy finansowi chcą, aby G20, międzynarodowa grupa urzędników finansowych, podjęła działania mające na celu zapobieganie podkopywaniu globalnej stabilności finansowej przez kryptowaluty i stwarzanie ryzyka dla inwestorów, zgodnie z ostatnim listem skierowanym do członków G20.

Urzędnicy – Bruno Le Maire, minister gospodarki Francji; Peter Altmaier, pełniący obowiązki niemieckiego ministra finansów; Francois Villeroy De Galhau, gubernator Banku Francji; oraz Jens Weidmann, prezes Deutsche Bundesbank – wzywają ministrów G20 do podjęcia działań w celu zapobieżenia ryzyku związanemu z gwałtownym wzrostem kryptowalut. Urzędnicy powiedzieli, że chcą omówić tę kwestię podczas pierwszej dyskusji ministrów finansów G20 w trakcie spotkania z prezesem banku centralnego w Buenos Aires 19 i 20 marca. Ich list został konkretnie zaadresowany do ministra finansów Argentyny, Nicolasa Dujovne.

G20 jest nieformalną grupą 19 krajów Unii Europejskiej i obejmuje przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, zgodnie z Centrum Informacyjnym G20.

Wzrost Cryptowalut podnosi alarm

W liście zauważono “znaczny wzrost i zmienność wyceny i kapitalizacji rynkowej w ciągu ostatniego roku instrumentów cyfrowych emitowanych za pośrednictwem rozproszonej technologii księgowej”. Urzędnicy powiedzieli, że grupa G20 może przyjąć odpowiednie “międzynarodowe zharmonizowane działania”, uznając “transgraniczne konsekwencje” kryptowalut. Uznali, że kryptowaluty stanowią szybko rozwijające się narzędzie, ale jednocześnie stanowią ryzyko dla inwestorów i mogą być podatne na przestępstwa finansowe.

Cztery wyzwania

W liście wymieniono cztery wyzwania:

1) Zrozumienie charakteru tokenów kryptograficznych. Urzędnicy twierdzą, że takie żetony są błędnie określane jako “waluty”, a regulatorzy mają odmienne poglądy na temat natury takich żetonów, które powodują “brak jasności dla inwestorów”, co spowoduje spekulację.

Wezwali do wyraźnego rozróżnienia między tokenami a leżącą u ich podstaw rozproszoną technologią księgową, która obiecuje “zrównoważoną innowację”, do której dążą Niemcy i Francja.

2) Monitorowanie rosnących ekspozycji uczestników rynku na tokeny pod względem integralności rynku i stabilności finansowej. Takie implikacje wydają się obecnie ograniczone, ale biorąc pod uwagę rosnącą kapitalizację tokenów i nowych instrumentów finansowych, takie zmiany muszą być ściśle monitorowane, aby zapobiec ryzyku dla stabilności finansowej. Wprawdzie nie ma żadnych implikacji w polityce pieniężnej, to jednak wykorzystanie takich tokenów jako środka wymiany powinno być monitorowane w dziedzinie polityki pieniężnej. Intencja niektórych banków centralnych do emitowania kryptowalut musi również być szeroko monitorowana.

3) Ochrona inwestorów nieprofesjonalnych. Potrzebne są lepsze informacje dla inwestorów, którzy nie rozumieją ryzyka, na które się narażają.

4) Konieczne jest wspólne podejście do przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Kryptowaluty mają potencjał dla tych, którzy mogą najgorzej z nich korzystać. Niemcy i Francja podjęły środki regulacyjne w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a Unia Europejska idzie w ich ślady. Potrzebny jest jednak skoordynowany globalny wysiłek.

Oczekuje się międzynarodowej akcji

Urzędnicy chcą międzynarodowych forów, które odpowiedzą na G20, takich jak FSB, FATF, BIS, aby sporządzić raport na temat czterech wyzwań podjętych przez Ministerstwo Finansów G20 w lipcu i zaproponować możliwe wytyczne dla dodatkowych działań.

G20 powinno również rozważyć wezwanie MFW do przeprowadzenia analizy ilościowej międzynarodowych zagadnień stabilności finansowej związanych z aktywami krypto wymi – zauważył list.

Be the first to comment on "Niemieccy i Francuscy Urzędnicy finansowi nawołują do nałożenia sankcji na Kryptowaluty"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*